Dzieci widzą, dzieci czują! MASZ OGROMNY WPŁYW NA SWOJE DZIECKO!

Dotarły do mnie ostatnio 2 filmiki z portalu youtube.pl

Są bardzo ważne.

Najwyższy czas, żebyśmy uświadomili sobie jak wielki wpływ mamy na swoje dzieci. Sytuacje są różne. Dzieci są różne. Są różni rodzice. Mimo to, każdego rodzica obowiązuje ta sama zasada: DBAĆ O PRAWIDŁOWY ROZWÓJ SWOJEGO DZIECKA. Musimy troszczyć się o to, żeby dziecko miało właściwy ogląd rzeczywistości.

 

 

Dzieci zachowują się czasem w sposób, który budzi w rodzicach zniecierpliwienie, czasem nawet złość. Obserwuję jednak, że spora cześć reakcji rodziców na zachowanie dziecka jest nieadekwatna do tego co się wydarzyło. Zastanówmy się czasem, czy surówka, która wylądowała na podłodze to powód do krzyku? Może tak naprawdę zdenerwowała nas dzisiaj jakaś sytuacja w pracy? Korek na drodze? Być może to my sobie nie radzimy z emocjami gromadzonymi w ciągu dnia, a mała niezdarność naszego dziecka stała się pretekstem do wyładowania swojej frustracji? Starajmy się pamiętać o tym, ze nasze dzieci mają prawo do brudnych rąk, ubrań, upaćkanej podłogi, a nade wszystko mają prawo DOMAGAĆ SIĘ NASZEJ UWAGI. Kiedy dziecko potrzebuje słowa uznania, nie skąpmy mu tego. Tym co możemy mu teraz dać napełniamy go na całe życie. Budujemy jego pewność siebie, umiejętność radzenia sobie z popełnianymi błędami, ŚWIADOMOŚĆ BYCIA POTRZEBNYM I KOCHANYM.

 

 

Nie tylko reakcje skierowane bezpośrednio do dziecka są ważne dla jego rozwoju. Równie istotne jest to, co robimy w jego obecności. Jak myślicie, kiedy dziecko staje się świadome tego co dzieje się wokół? Czy na niemowlaka nie ma wpływu kłótnia rodziców? Krzyki? PRZEKLEŃSTWA?  Czy kilkulatek widzący zachowania swoich rodziców nie powtarza ich? Skąd w takim razie czerpie wzory? DZIECI NIE SĄ ŚLEPE, GŁUCHE I POZBAWIONE ZDOLNOŚCI ODCZUWANIA!!! Doskonale słyszą jak zwracamy się do innych, jak traktujemy swoich partnerów, rodziców i przyjaciół. Zauważają nasze zachowanie wobec potrzebujących pomocy. UCZĄ SIĘ OD NAS ŻYCIA i relacji międzyludzkich.
Obejrzyjcie proszę te dwa filmiki, są krótkie. Myślę, że każdy po ich obejrzeniu będzie miał szerzej otwarte oczy na to, jak zachowuje się w obecności swojego dziecka i jaki ma to na nie wpływ.

 

 

Pozdrawiam,

Motina

Zostaw odpowiedź